سایت دندانپزشکی دکتر محمد یوسف بهرام پرور

دندانپزشکی اطفال

Pediatric Dentistry

دندانپزشکی اطفال

مهمترین چیزی که سلامت دهان و دندان را تضمین میکند مراجعه مرتب به یک دندانپزشک خوب است. ما باید روند مراقبت از دندان های خود را تا پیش از اینکه مشکلی متوجه دهان و دندانمان شود آغاز کنیم. و دست دست نکنیم تا بعد از اولین مشکل یا درد دندان، تازه به  کلینیک دندانپزشکی مراجعه  کنیم. بنابراین برای پیشگیری از بروز هر نوع مشکل احتمالی در آینده، باید از همان سنین کودکی به طور مرتب به مطب دندانپزشکی مراجعه کنیم. از همین رو ارتودنسی کودکان اگر مهمترین تخصص دندانپزشکی نباشد، دست کم جزء مهمترین خدمات و تخصص های دندانپزشکی محسوب میشود. در این مقاله  قصد داریم شما را با دندانپزشکی اطفال آشنا کنیم و اهمیت آن را مورد بررسی قرار دهیم.

دندانپزشکی کودکان چیست؟

بیماران کودک نسبت به بزرگسالان نیازمند خدمات دندانپزشکی متفاوتی هستند. علاوه بر این، آنها ممکن است نیازهای رفتاری و دندانی بسیار خاصی داشته باشند که تنها مختص بچه ها و سنین پایینتر باشد. بر همین اساس و برای پیشگیری، درمان و برطرف کردن مشکلات خاص کودکان در رشته دندانپزشکی، تخصصی به وجود آمده به نام دندانپزشکی کودکان که به تمام نیازهای دندانپزشکی اطفال به طور کامل پاسخ میدهد. بنابراین هر زمان که کودک شما با مشکل دندان مواجه شد باید به طور مستقیم او را به یک دندانپزشک کودکان ببرید نه یک دندانپزشک عمومی.

تمرکز دندانپزشکی کودکان بر روی رویش دندان شیری تا رویش دندان دائمی است

دندان های شیری از سن ۶ تا ۲۴ ماهگی شروع به رویش می کنند و با شروع دندان های فک پایین و میانی شروع می شود. در سن ۶ سالگی دندانهای شیری کم کم افتاده و جای خود را به دندان های دائمی میدهند که قرار است تا پایان عمر همراه کودک باقی بمانند. روند رویش دندان دائمی معمولا تا ۱۲ سالگی به اتمام میرسد. بنابراین دندانپزشکی کودکان تا سن ۱۲ سالگی تمام نیازهای دهان و دندان اطفال را به طور کامل پاسخ میدهد.

بهترین سن مراجعه کودک به دندانپزشک

اگر مشکلی متوجه دهان ودندان کودک باشد بهتر است از سن ۴ سالگی برای اولین بار کودک را به نزد دندانپزشک اطفال ببرید. در سن ۶ سالگی برای ارزیابی الگوی صحیح رشد صورت و بایت کودک و روند در آمدن اولین دندان های دائمی نیز حتما باید به دندانپزشک مراجعه کرد. از آن به بعد ویزیت منظم به دندانپزشک بسته به سلامت و پیشرفت دهان کودک هر ۶ ماه یا هر یکسال یک بار باید انجام شود.

از لحظه ای که اولین دندان های دائمی در ۶ سالگی شروع به رویش میکنند کودک نیز باید به طور مرتب به کلینیک دندانپزشکی اطفال برده شود تا ارتودنسی پیشگریانه از همان سنین آغاز شود. با توجه به شکل اولین دندان های دائمی و اینکه بین آن ها ممکن است فضای نسبتا زیادی وجود داشته باشد، اگر به طور مرتب به دندانپزشک اطفال مراجعه نشود امکان تشکیل پلاک در این شیارها و فواصل وجود دارد که در صورت عدم رسیدگی میتواند منجر به بروز مشکلات متعدد لثه مثل عفونت و التهاب شود. بنابراین از لحظه نخست رویش دندان های دائمی حتما کودک خود را به چنین کلینیک هایی ببرید.

متخصصان به والدین نیز آموزش میدهند

بعد از درآمدن و رویش دندان های دائمی ، والدین نیز نقش پررنگی در کنار دندانپزشکان پیدا میکنند. دندانپزشکان اطفال به طور کامل با والدین در ارتباط هستند و درباره نحوه مراقب، نگهداری و مدیریت مشکلات کودکان به والدین توصیه ها و راهنمایی هایی ارائه میدهند. برخی از این آموزش ها عبارتند از:

 • مدیریت دندان های شیری
 • نحوه صحیح مسواک زدن (روزی ۳ بار با رعایت نکات ایمنی)
 • مدیریت در آمدن دندان های دائمی و نحوه مراقبت از کودک در این سنین
 • نحوه استفاده از دهانشویه ها
 • نحوه مدیریت درد دندان
 • مدیریت عادات مضر دهانی کودک
 • کنترل رژیم غذایی و نوع خوراکی هایی که کودک میخورد.
 • نحوه مدیریت شکستگی دندان
 • و …

اصلاح عادات مخرب کودکان از جمله مهمترین وظایف دندانپزشکی کودکان

برخی از مهمترین عادات مضری که میتواند به سلامت دندان های کودک آسیب برساند و او را در آینده محتاج درمان های سخت ارتودنسی کند عبارتند از:

 • مکیدن بیش از حد پستانک: از سن ۲ تا نهایتا ۲٫۵ سالگی باید پستانک را از کودک خود بگیرید. اگر دلبندتان بیش از این موعد و بیش از حد از پستانک استفاده کرد حتما باید از متخصص دندانپزشکی اطفال کمک بگیرید. زیرا ممکن است باعث بروز ناهنجاری ها و جابجایی دندان و فک در آینده شود.
 • مکیدن انگشتان پا: این عادت نامناسب باید در اسرع وقت متوقف شود زیرا علاوه بر مشکلات دندان و فک در الگوی رشد صورت نیز منجر به بروز مشکلات جدی می شود.
 • نفس کشیدن یا تنفس مداوم از طریق دهان: اگر متوجه شدید کودک شما از دهان خود نفس می کشد ، با پزشک متخصص و دندانپزشک اطفال خود مشورت کنید.

کلینک فوق تخصصی ایده آل تمرکز ویژه ای بر دندانپزشکی کودکان دارد

مراقبت خوب از دندان برای شادی و سلامت کلی کودک امری ضروری است. به همین دلیل است که ما در کلینیک دندانپزشکی ایده آل هر کاری را انجام می دهیم تا دندان های کودک دلبندتان سالم بمانند و در طول رشد نیز همچنان در بهترین و ایده آل ترین حالت سالم بمانند. ما مفتخریم که یک کلینیک دندانپزشکی خانواده نیز هستیم و  میتوانیم در کنار مشکلات دندانپزشکی کودکان تمام خدمات و درمان های سایر افراد خانواده شما را با هم انجام دهیم تا هم کودک احساس تنهایی نکند و هم مشکلات شما برطرف شود.

مهم نیست که فرزند شما در چه سنی است، ما می توانیم بهترین خدمات دندانپزشکی کودکان را ارائه دهیم. به عنوان دندانپزشک فرزند شما، ما روی ارائه راه حل های جامع دندانپزشکی تمرکز می کنیم. تیم ما با حداکثر توان و دلسوزی از لثه ها و دندان های فرزندتان مراقبت میکند و تا زمانی که او در مطب ما است بهترین فضای ممکن را برایی او فراهم خواهیم کرد.

درخواست وقت ملاقات

  فرم را پر کنید و ما در طول ساعات کاری با شما تماس خواهیم گرفت. مراقبت های دندانپزشکی فوری معمولا در همان روز ارائه می شود.

  خدمات پیشگیرانه در کلینیک ایده آل

  علاوه بر درمان انواع مشکلات دندانپزشکی موجود، ما همچنین از طریق آموزش به والدین و کودک بر پیشگیری تمرکز می کنیم. ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که شما نه تنها برای درمان مشکلات موجود کودک خود به ما مراجعه میکنید بلکه برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی آینده نیز روی کمک ما حساب کنید. کلینیک ایده آل برای همین منظور خدمات پیشگیرانه زیر را برای کودکان شما در نظر گرفته است:

  • شستشوی تخصصی دندان های شما با بلیچینگ و …
  • ارائه انواع درمانهای حاوی فلوراید
  • برنامه ریزی اولیه ارتودنسی (ارتودنسی پیشگیرانه کودکان)
  • تشخیص زود هنگام حفره دندانی
  • آموزش تخصصی مسواک زدن و نحوه مراقبت از دندان ها به کودکان

  هدف ما بسیار ساده و روشن است. ما میخواهیم تمام ابزارهای آموزشی، پیشگیرانه و درمانی را برای کودکان و والدین آن ها فراهم کنیم تا کودکان در آینده هیچگونه مشکل دندانی را تجربه نکنند. زیرا در آینده هزینه های دندانپزشکی به ارزانی هزینه های دندانپرشکی کودکان نخواهد بود. برای اینکه بیشتر با هم درباره دندانپزشکی کودکان و برنامه هایی که برای کودک شما در نظر داریم حتما به ایده آل بیایید تا بیشتر با هم صحبت کنیم. منتظر شما هستیم.

  آدرس

  چابکسر-خ شورا-ساختمان پزشکان طبقه اول - جنب اورژانس 115

  تلفن ثابت

  01342678118

  تلفن نوبت دهی

  09010917196