سایت دندانپزشکی دکتر محمد یوسف بهرام پرور

بیلیچینگ

Bleaching

بیلیچینگ

یکی از بهترین و کم آسیب ترین روش‌های سفید کردن دندان بیلیچینگ است. این روش در واقع راه درمانیست‌ برای از بین بردن انواع لکه‌ها و رنگدانه‌های روی دندان که بر اثر مرور زمان و یا ژنتیکی به وجود آمده‌اند و صرفاً برای زیبایی می‌باشد و هیچ خاصیت دیگری ندارد.

سفید کردن دندان (بلیچینگ دندان) ، درمانی است که برای برطرف کردن تیرگی ها و رنگدانه هایی که به مرور زمان و براثر مواد رنگدانه دار مثل چای، قهوه، توت فرنگی و حتی گوجه فرنگی ایجاد می شوند را از بین می برد. حتی بعضی از بد رنگی های ژنتیکی را برطرف می کند و ظاهر دندان ها را زیباتر می کند. افزایش سن و عادت های غذا خوردن و عادت های روزانه مثل سیگار کشیدن، خوردن نوشابه های رنگی و ادویه ها هم می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

سفید کردن دندان ها (بلیچینگ دندان ها) به دو صورت انجام می شود: سفید کردن در مطب دندان پزشکی و سفید کردن دندان در منزل.

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی
سفید کردن دندان در مطب به دو صورت انجام می شود:

بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر
سفید کردن دندان بدون استفاده از لیزر
تفاوت چندانی هم ندارد فقط استفاده از لیزر و اشعه یو وی باعث فعال شدن مواد سفید کننده و سریع تر عمل کردن آن می شود.

در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندان ها گذاشته می شود. ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می شود، بعضی با نور و بعضی با گرما و فرق چندانی بین آن ها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ دندان به این روش با روش بلیچینگ دندان در منزل کمی متفاوت است.

بلیچینگ دندان در منزل (سفید کردن دندان در منزل)

تفاوت بلیچینگ در منزل با سفید کردن دندان مطب (بلیچینگ در مطب) در این است که در مطب در زمان پانزده تا سی دقیقه به نتیجه ی دلخواه می رسید اما در منزل بین سه هفته تا یک ماه طول می کشد به نتیجه دلخواه و تقریباً مشابه مطب یعنی تا هفتاد درصد نتیجه مطب برسید.

توضیحات بیشتری در مورد سفید کردن دندان در منزل ( بلیچینگ در منزل ) :

این روش به این صورت است که ابتدا به دندانپزشک مراجعه می کنند، ما یک قالب تهیه می کنیم و یک تمپ برایشان ساخته می شود که مواد بلیچینگ را در منزل روی تم میزنند و روی دندان هایشان می گذارند، که با توجه به نوع مواد بین پنج تا بیست دقیقه در دهانشان می ماند و بعد از دهانشان خارج می کنند و دهانشان را می شویند. این کار را هرشب و یا با توجه به مواد یک شب در میان باید انجام دهند. البته موادی که ویژه نگه داری است هفته ای یک بار کافی است. کسانی که کمتر مواد رنگدانه دار مصرف می کنند ماهی یکبار هم کافی است.

ممکن است کسی با یک ماه استفاده اصلاً جواب نگیرد؟
خیر تقریباً بین پنجاه تا هفتاد درصد جواب می گیرد.
آیا در منزل هم باید این کار ادامه دار باشد؟ بله دقیقا مثل مطب هر دوهفته یکبار یا ماهی یکبار باید آن را ادامه دهند.
چه نکاتی را باید در رابطه با سفید کردن دندان باید رعایت کرد؟ طبق سنت موجود، ما ایرانی ها چای زیاد می نوشیم که دارای رنگدانه است و کسانی که زیاد قهوه می نوشند دندان هایشان زرد می شود سیگار و قلیان هم که طبعاً تاثیر گذار است. مصرف این مواد بهتراست محدود شود.

سوالات متداول درباره سفید کردن دندان (بلیچینگ دندان)

آیا بلیچینگ محدودیت سنی دارد؟
سفید کردن برای همه افراد و در هر سنی می تواند استفاده شود. البته بیشتر بالای هیجده سال. به دلیل اینکه کمتر از هیجده سال عاج دندان و مینای دندان به طور کامل بالغ نشده و با داشتن فضاهای باز، حساسیت بیشتری دارد. فقط یک سری کنترانداسیون ها دارد یعنی مواردی که نمی توانند استفاده کنند. مثل کسانی که در دندان های جلویی خود پرکردگی همرنگ دندان دارند و یا دندان های فوق العاده حساس دارند. البته به شکلی نیست که مطلقاً نشود استفاده کرد.

آن هایی که پرکردگی دارند وقتی که دندانشان را سفید می کنند دندانشان خیلی سفید می شود و مواد پرکردگی به همان رنگ قبلی باقی می ماند و این باعث تغییر رنگ شده و مواد پرکردگی خودشان را نشان می دهند و حالا تمام پرگردکی ها باید با مواد روشن تر تعویض شود. از نظر سنی در مورد کسانی هم که دندان های حساس دارند، باید قبل از سفید کردن از ژل های ضد حساسیت قبل و بعد از سفید کردن دندان از آن استفاده شود. با وجود این باز هم ممکن است یک هفته تا ده روز دندان هایشان تیر بکشد و اذیت شوند. ولی برای دیگر افراد، راحت است.

این کار در مطب چند جلسه طول می کشد؟
معمولاً یک جلسه، که هر بار پانزده تا سی دقیقه طول می کشد. البته بسته به اینکه دندان های افراد چه قدر حساس هستند ممکن است برای بعضی افراد دو بار این کار را انجام دهیم. البته ما توصیه می کنیم که یک بار در مطب انجام شود و برای مینتننس یا نگه داری خودشان در منزل انجام دهند و دیگر نیازی به مراجعه ندارند و هزینه آن خیلی کمتر است.

حرفه ای ترین روش سفید کردن دندان در مطب در حال حاضر چیست؟
حرفه ای ترین روش بلیچینگ دندان روشی است به نام زوم بلیچینگ با زوم ادوانس بلیچینگ که بهترین روش بلیچینگ دندان در دنیا بوده ولی متاسفانه در ایران به سختی مواد آن پیدا می شود و در مکان های محدودی انجام می شود. تاثیر این مواد تقریباً دوبرابر دیگر مواد بلیچینگ است. یعنی تاثیر خوبی دارند.

بلیچینگ با دستگاه زوم با بلیچینگ با لیزر تفاوت دارد؟
خیر دستگاه زوم نوعی لیزر است که مواد مخصوص خود را دارد. و نیاز نیست در دهان مریض بچرخد بلکه ثابت بوده و فرکانس آن به تدریج زیاد شده و به تدریج هم کم می شود که دلیل کم شدن حساسیت دندان ها همین موضوع می باشد. اما زمان در هردو یکسان است.

عوارض بلیچینگ چیست؟
تنها عارضه بلیچینگ دندان حساسیت دندانی است که بین یک هفته تا یک ماه به مرور زمان از بین می رود. که دارو های خاص برای کم کردن وجود دارد.

عملکرد بلیچینگ دندان به چه صورت است و چه طور باعث سفیدی دندان می شود؟
موادی که در بلیچینگ دندان استفاده می شود ترکیبی از هیدروژن پروکساید است یعنی همان آب اکسیژنه و یک سری اکتیویتر ها (فعال کننده ها) در درصد های متفاوت است که در برند های مختلف به آن اضافه می شود.

کسی که بلیچینگ را انجام داده است می تواند از سایر روش ها هم استفاده کند؟
قطعاً هیچ ممانعتی ندارد. حتی ممکن است کسی که برای لمینت آمده باشد، ما بلیچینگ دندان را به او توصیه کنیم تا از انجام لمینت خودداری کند.


آدرس

چابکسر-خ شورا-ساختمان پزشکان طبقه اول - جنب اورژانس 115

تلفن ثابت

01342678118

تلفن نوبت دهی

09010917196