سایت دندانپزشکی دکتر محمد یوسف بهرام پرور

Beauty Restoration

آشنایی با دندانپزشکی ترمیم و زیبایی دندان

شاید پیش تر از این، بیشتر همّ و غم دندانپزشکان، درمان مشکلات دندان و یا ترمیم هرچه بهتر آن ها بود. اما، از چند سال گذشته تا کنون اغلب متخصصین دندانپزشکی، علاه بر درمان مشکلات دندان، به زیبایی دندان ها نیز توجه بسیار زیادی میکنند.

بعد از تشخیص مشکل و ترمیم مشکلات دندان (مثلا پوسیدگی) دندانپزشکان به دنبال زیبا جلو دادن آن هستند. زیرا معتقدند با وجود تمام زحماتی که در طی پروسه های درمانی میکشند، این حق بیمار است که از دندان هایی به فرم مناسب و سالم لذت ببرد.

این متخصصین برای زیباتر کردن دندان ها، از مواد و تجهیزات مختلفی مثل انواع روکش ها و لمینت ها استفاده میکنند. و هر روز تکنیک ها و مواد مورد استفاده در حوزه ترمیم و زیبایی دندان در حال به روزرسانی و پیشرفت هستند.

دندانپزشکی زیبایی چیست و چگونه به شما و دندان هایتان زیبایی می‌بخشد؟

زیبایی شناختی یک زیرشاخه و تخصص اصلی در دانش نوین دندانپزشکی است. در این رشته به کمک مواد، تجهیزات و تکنیک های خاصی اقدام به زیباسازی دندان ها میشود. در واقع هر چه در این فیلد دندانپزشکی صورت میگیرد به منظور دستیابی به یک طرح لبخند ایده آل و بینظیر است.

  • ماندگاری درمان زیبایی
  • لمینت سرامیکی
  • ونیر کامپوزیت
  • مراقبت درست بعد از درمان زیبایی
  • روکش های سرامیکی
  • روکش های زیر کونیا

برای زیبایی دندان های خود و اصطلاح طرح لبخند به چه متخصصانی مراجعه کنیم؟

هر کسی که مایل است به فرم دلخواه و زیبایی برای دندان های خود برسد، باید به دندانپزشک متخصصی مراجعه کند که صلاحیت انجام دو مورد زیر را داشته باشد:

با روش های و تکنیک های ترمیم دندان کاملا آشنا باشد و بتواند متناسب با نوع دندان و ویژگی های شخص بیمار، بهترین نتیجه ممکن را برای او رقم بزند.
و در مهارت های زیبایی شناسی به درک بالایی دست پیدا کرده باشد.
وجود چنین شخصی متضمن بهبود ظاهر و اصلاح طرح لبخند افراد خواهد بود. و این شخص کسی نیست جز متخصص زیبایی دندان.

دندانپزشک زیبایی به چه کسی گفته می‌شود؟
دندانپزشکانی که به اصطلاح متخصص زیبایی دندان شناخته میشوند، به نوعی متخصص ترمیم دندان هستند. آن ها علاوه بر فرآیندهای ترمیمی دندان، به درک، شناخت و مهارت بالایی در مسائل مربوط به زیبایی شناسی دندان ها رسیده اند. این متخصصان میتوانند خدمات زیر را به مراجعان خود ارائه دهند:

اعمال الگوهای زیباشناسی دندان
طراحی و یا اصلاح لبخند
کار با مواد مختلف وتجهیزات ویژه زیبایی دندان برای بهبود کیفیت ظاهر دندان
درمان ها و روش های زیبا تر کردن دندان ها در دندانپزشکی زیبایی
درمان های مختلفی در این تخصص بر روی دندان ها صورت میگیرد، که در ادامه با برخی از این درمان ها بیشتر آشنا خواهید شد. اگر میخواهید بدانید که دندانپزشکی زیبایی چگونه میتواند به لبخند شما زیبایی ببخشد ادامه مقاله را از دست ندهید.

زیبایی دندان با کمک گرفتن از کامپوزیت‌ها
طی فرآیند کامپوزیت دندان، موادی که همرنگ دندان ها هستند با کمک چسپ های مخصوصی به بخش جلویی دندان ها متصل میشوند یا پیوند میخورند. اگر دندان ها به صورت جزئی کج شده باشند و به کمک کامپوزیت ظاهر نامناسب آن ها را پنهان کنند، به آن زیبایی بدون کمک از ارتودنسی گفته میشود.

کامپوزیتها مشابه روکش های دندانی هسند با این تفاوت که زیباتر هستند، استحکام بیشتری دارند و به بافت دندان ها آسیبی وارد نمیکنند. خوشبختانه نسل های جدید کامپوزیت با تمام ویژگی های مثبت خود این روزها در خدمت دندانپزشکی زیبایی در آمده اند و استقبال از آن ها نسبتا خوب است.

ویژگی ای ساختاری و ظاهری کامپوزیت های نسل جدید به قدری حیرت آور است که بیماران و مراجعان به خوبی لزوم استفاده ازآن ها را درک کرده اند و از آن رضایت کامل دارند.


لمینت های سرامیکی

دندان های که تغییر رنگ داده اند یا عیوب ظاهری دارند طی این روش با کمک لایه هایی از سرامیک پوشانده میشوند و جز زیبایی، چیزی از آن ها دیده نمیشود. استفاده از لمینت ها سرامیکی مستلزم تراش خوردن بخشی از ضخامت مینا است.

روکش دندان

دندان هایی که آسیب وارد شده به آن ها نسبتا وسیعتر است را میتوان با کمک روکش دندان ترمیم کرده و زیباتر نشان داد. هرچند که کارایی ونیرها در زیبایی دندان بیشتر است اما چون روکش ها سطح بیشتری را میپوشانند، و کم هزینه تر هستند، با استقبال بیشتر مواجه هستند.

بریج یا پل‌های بین دندانی

بریج ها نیز نوعی از تکنیک های زیبایی و ترمیم دندان محسوب میشوند. در این روش با کمک دو دندان مجاور اقدام به نصب روکشی به فرم پل میکنند تا خلاء به وجود آمده در پیوستگی دندان ها جبران شود.

ایمپلنت ها

زمانی که یکی از دندان ها به هر دلیلی بی افتد جای خالی آن معمولا مشکل بزرگی در زیبایی دندان های شما خواهد بود. برای جبران این مشکل، ایمپلنت ها میتوانند گزینه بسیار مناسبی باشند تا علاوه بر پر کردن فضای خالی، ظاهری بهتر به طرح لبخند ببخشند. هرچند که ایمپلنت دندان بیشتر برای بهبود و اصطلاح است اما نمیتوان تاثیر آن در مفهوم زیبایی را در نظر نگرفت.

جراحی بر روی لثه ها به منظور زیبایی

دندان ها هیچگاه بدون وجود لثه ها، زیبا به چشم نمی آیند و بیشتر شبیه به ساختارهای دراز و بلندی هستند که از استخوان بیرون زده اند. اما با وجود لثه ها دندان ها هم زیباتر هستند. گاهی اوقات جهت ایجاد یا اصلاح طرح لبخند دندانپزشک زیبایی اقدام به انجام عمل جراحی لثه میکند تا با تنظیم ارتفاع آن ها لبخندها بهتر و گیراتر شوند.

سفید کردن دندان ها با فرآیند بلیچینگ

قطعا یکی فاکتورهای دخلیل در ظاهر دندان ها رنگ آن ها است. دندان هایی که سفید هستند نشان میدهند افراد به بهداشت و سلامتی خود اهمیت میدهند و برعکس دندان هایی که تیره و بد رنگ هستند نشان میدهند اوضاع سلامت عمومی اشخاص اصلا جالب نیست.

بلیچینگ دندان از جمله راه کارهایی است که به زیبایی دندان منجر میشود و میتواند چندین درجه دندان ها را سفید و درخشانتر کند.

آدرس

چابکسر-خ شورا-ساختمان پزشکان طبقه اول - جنب اورژانس 115

تلفن ثابت

01342678118

تلفن نوبت دهی

09010917196